VSE DRŽAVE IMAJO SVOJO LASTNO MAFIJO.
ALI IMA MAFIJA V SLOVENIJI SVOJO LASTNO DRŽAVO?
KAJ LAHKO STORIMO V BOJU PROTI KORUPCIJI?
V SINTEZI-KCD že leta opozarjamo, da korupcija, ki se kaže v različnih oblikah, prav gotovo predstavlja enega največjih problemov Slovenije, saj razžira socialno tkivo družbe, uničuje poslovne odnose in razkraja pravni red. Ob tem ni mogoče spregledati, da je tudi materialna škoda zaradi nje iz leta v leto večja. Danes prav gotovo presega 5 milijard evrov letno. Denar, ki bi moral biti usmerjen v razvoj, tako ponikne na zasebnih računih posameznikov, pogosto v tujini ali celo v davčnih oazah.
Mednarodne primerjave kažejo, da Slovenija že desetletje tone vse globlje tako po obsegu zaznane korupcije in še bolj po neodločnosti politike, da bi se tega problema odločneje lotila. To opozarja, da se na tem področju ne odraža klasična slovenska delitev na »levico« in »desnico«, temveč da obstoji nekakšen prag tolerance med političnimi strankami, kar vodi do zaključka, da je generator velike korupcije prav politika sama. Najbolje to dokazuje forenzična analiza Projekta TEŠ 6, ki so ga izmenično vodile leve in desne vlade, končal pa se je s plenitvijo nekaj sto milijonov evrov javnih sredstev. Stranke, ki so vodile te vlade, so tudi preprečile razkritje pravih plenilcev in njihovo kaznovanje. Vse to vodi do ugotovitve, da je korupcija prava rak rana sodobne slovenske družbe in predvsem plenilskih omrežij v ozadju političnih strank.
Ko se sprašujemo, kaj lahko storimo kritični intelektualci v civilni družbi, hitro ugotovimo, da na področju preganjanja (sankcioniranja) korupcije relativno malo, saj neposredno nimamo vzvodov odločanja. Civilna družba po pojmovanju slovenske politike tudi na tem področju, kot številnih drugih, namreč nima statusa »stranke v postopku«. Več pa lahko storimo na področju javnega zaznavanja korupcije, čeprav tudi tu državne institucije in politične stranke kažejo visoko stopnjo imunosti na opozorila.
Vendar nam moralna zavest nalaga, da vztrajno poskušamo z javnimi opozorili razgaljati ekscesne primere in vršiti pritisk na politiko. Med različnimi oblikami delovanja se nam kot boljša možnost ponuja oblikovanje posebnega BLOGA, kjer bi pozivali sledilce, da opišejo primere korupcije, ki so jih zaznali, hkrati pa komentirajo tiste primere, ki bi jih avtorji bloga izpostavili »civilni poroti«.
S tem blogom želimo doseči dvoje:
1. Najprej želimo aktivnim, kritičnim državljanom omogočiti, da opozorijo na evidentne sume korupcije, ki so jo zaznali v svojem okolju;
2. Hkrati pa želimo, da se opredelijo do konkretnega primera, ki ga bomo od časa do časa izpostavili kot specifičen primer, v katerem je javnost že zaznala različne oblike korupcije. Da torej prevzamejo obliko in odgovornost nekakšne »civilne porote«.
Eno in drugo zahteva skrajno resnost in odgovornost, zato v vaših komentarjih ne želimo cenenega duhovičenja, temveč zrelo in odgovorno razpravo o posameznem korupcijskem pojavu, ne glede na to, ali ga bomo izpostavili mi ali pa ste ga zaznali sami. Predvsem pa ne želimo, da bi se komentarji spustili na raven osebnih žalitev; take komentarje bomo seveda brisali.
Danes za pokušino izpostavljamo škandal, ki je izbruhnil ob nakupu razpadajoče stavbe, ki jo je Ministrstvo za pravosodje preplačalo z nakupom v višini dobrih 7 mio evrov. Ker je primer v medijih osvetljen z različnih zornih kotov (nekateri med njimi so očitno tudi zavajajoči!), primera ni potrebno dodatno osvetljevati, zato vas sprašujemo, kakšno je vaše mnenje:
- to je primer nevestnega, neodgovornega dela ministrstva, kjer mora ministrica prevzeti objektivno odgovornost in odstopiti;
- zgrešen nakup je direktna posledica namernega zavajanja ministrice s strani nelegitimne interesne skupine oz. mafijske mreže v ozadju političnih strank, za delovanje katerih morajo prevzeti objektivno odgovornost vodje strank;
- to je tipičen primer korupcije, ki jo je izpeljal prodajalec s pomočjo pravnega zastopnika in podkupovanja strokovnih uslužbencev na ministrstvu.
Za komentiranje tega primera se vam v naprej zahvaljujemo. Prav tako pa tudi za podatek, da ste v svojem okolju zasledili očiten primer korupcije.
Hvala za sodelovanje, Emil Milan Pintar
abcd 123
Ne, ne, ne